L250W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1945
  • Brand:Ophir
  • Model:L250W-UAF
  • Description: The L250W-UAF is a water cooled OEM thermal power/energy laser sensor with a 50mm aperture. It can measure from 300mW to 250W. It can measure energy from 120mJ to 200J. It has the spectrally flat broa
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
L250W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Description:
The L250W-UAF is a water cooled OEM thermal power/energy laser sensor with a 50mm aperture. It can measure from 300mW to 250W. It can measure energy from 120mJ to 200J. It has the spectrally flat broadband coating covering the spectral range from 0.19 to 20μm. It has analog and RS232 output.
L250W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Drawing:
L250W-UAF Drawing
L250W-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Specifications:
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 0.3W-250W
Energy Range 120mJ-200J
Dimensions 80 L x 80 W x 58 D (mm)
Max Average Power Density 10kW/cm2 at 250W
Response Time 2.5 s
Max Energy Density(for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density(for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 250W water cooled free standing