L2000W-PF-120 7Z02792 High power water-cooled thermal sensor
Updated:2025-03-13
Views:1893
  • Brand: Ophir
  • Model: L2000W-PF-120
  • Description: The L2000W-PF-120 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high energy density and short pulses, with the very large aperture of 120mm.
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
L2000W-PF-120 High power water-cooled thermal sensor:
The L2000W-PF-120 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high energy density and short pulses, with the very large aperture of 120mm.
It can measure power from 1W to 2000W and energy from 6J to 6000J. It has the PF volume absorber and covers the spectral range from 0.3 to 2.2μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
L2000W-PF-120 Drawing of high power water cooled thermal sensor:
L2000W-PF-120 Drawing
L2000W-PF-120 Specification for high power water cooled thermal sensor:
Absorber Type PF Type
Aperture ?120mm
Spectral Range 0.3-2.2μm
Power Range 1W-2000W
Energy Range 6J-6000J
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?220 W x 42 D (mm)
Max Pulse Energy 6000J
Max Average Power Density 60W/cm2
Response Time 7 s
Max Energy Density (for <100ns) 1.5J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 15J/cm2
Max Average Power 2000W