FL600A-LP2-65 P/N7Z02779 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1737
  • Brand: Ophir
  • Model: FL600A-LP2-65
  • Description: The FL600A-LP2-65 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 65mm aperture and can measure power from 5W to 600W and energy fr
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
FL600A-LP2-65 P/N7Z02779 Laser Measurement Sensor Introduction:
The FL600A-LP2-65 is a fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 65mm aperture and can measure power from 5W to 600W and energy from 600mJ to 600J. Its high damage threshold LP2 absorber covers the spectral range from 0.35 to 2.2μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
FL600A-LP2-65 P/N7Z02779 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL600A-LP2-65 Drawing
FL600A-LP2-65 P/N7Z02779 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type LP2
Aperture ?65mm
Spectral Range 0.35 - 2.2μm
Power Range 5W-600W
Energy Range 600mJ-600J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 128 L x 128 W x 116 D (mm)
Max Pulse Energy 600J
Max Average Power Density 11kW/cm2
Response Time 4 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.1J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 130J/cm2
Max Average Power 600W