FL1100A-BB-65 P/N7Z02761 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1843
  • Brand: Ophir
  • Model: FL1100A-BB-65
  • Description: The FL1100A-BB-65 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 65mm aperture. It can measure power from 5W to 1100W and energy from 600mJ to 600J. It has the sp
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
FL1100A-BB-65 P/N7Z02761 Laser Measurement Sensor Introduction:
The FL1100A-BB-65 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 65mm aperture. It can measure power from 5W to 1100W and energy from 600mJ to 600J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 11μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
FL1100A-BB-65 P/N7Z02761 Laser Measurement Sensor Drawing:
FL1100A-BB-65 Drawing
FL1100A-BB-65 P/N7Z02761 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?65mm
Spectral Range 0.19-11μm
Power Range 5W-1100W
Energy Range 600mJ-600J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 128 L x 128 W x 129 D (mm)
Max Pulse Energy 600J
Max Average Power Density 5.5kW/cm2
Response Time 4 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 1100W