BDFL500A-BB-50 P/N7Z17200 Beam Dump
Updated:2025-03-13
Views:1703
  • Brand: Ophir
  • Model: BDFL500A-BB-50
  • Description: The BDFL500A-BB-50 is a fan cooled beam dump with a 50mm aperture for up to 500W. It can withstand power densities to 7kW/cm2 at full power and has a spectral range from 0.19 to 20μm.
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
BDFL500A-BB-50 P/N7Z17200 Beam Dump Introduction:
The BDFL500A-BB-50 is a fan cooled beam dump with a 50mm aperture for up to 500W. It can withstand power densities to 7kW/cm2 at full power and has a spectral range from 0.19 to 20μm.
BDFL500A-BB-50 P/N7Z17200 Beam Dump Drawing:
BDFL500A-BB-50 Drawing
BDFL500A-BB-50 P/N7Z17200 Beam Dump Specification:
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19 - 20μm
Power Range Up to 500W
Dimensions 90 L x 90 W x 105 D (mm)
Max Average Power Density 7kW/cm2