BDFL1500A-BB-65 P/N7Z17203 Beam Dump
Updated:2025-03-13
Views:1589
  • Brand: Ophir
  • Model: BDFL1500A-BB-65
  • Description: The BDFL1500A-BB-65 is a fan cooled beam dump with a 65mm aperture for up to 1500W. It can withstand power densities to 1.5kW/cm2 at full power and has a spectral range from 0.19 to 20μm.
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
BDFL1500A-BB-65 P/N7Z17203 Beam Dump Introduction:
The BDFL1500A-BB-65 is a fan cooled beam dump with a 65mm aperture for up to 1500W. It can withstand power densities to 1.5kW/cm2 at full power and has a spectral range from 0.19 to 20μm.
BDFL1500A-BB-65 P/N7Z17203 Beam Dump Drawing:
BDFL1500A-BB-65 Drawing
BDFL1500A-BB-65 P/N7Z17203 Beam Dump Specification:
Aperture ?65mm
Spectral Range 0.19 - 20μm
Power Range Up to 1500W
Dimensions 128 L x 128 W x 129 D (mm)
Max Average Power Density 1.5kW/cm2