BD5000W-BB-50 P/N7Z17201 Beam Dump
Updated:2025-03-13
Views:1968
  • Brand: Ophir
  • Model: BD5000W-BB-50
  • Description: The BD5000W-BB-50 is a water cooled beam dump with a 50mm aperture for up to 5000W. It can withstand 3kW/cm2 at full power and has a spectral range from 0.19 - 20μm.
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
BD5000W-BB-50 P/N7Z17201 Beam Dump Introduction:
The BD5000W-BB-50 is a water cooled beam dump with a 50mm aperture for up to 5000W. It can withstand 3kW/cm2 at full power and has a spectral range from 0.19 - 20μm.
BD5000W-BB-50 P/N7Z17201 Beam Dump Drawing:
BD5000W-BB-50 Drawing
BD5000W-BB-50 P/N7Z17201 Beam Dump Specification:
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19 - 20μm
Power Range Up to 5000W
Dimensions ?146 W x 47 D (mm)
Max Average Power Density 3kW/cm2