50A-PF-DIF-18 P/N7Z02738 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1864
  • Brand: Ophir
  • Model: 50A-PF-DIF-18
  • Description: The 50A-PF-DIF-18 is a thermal power/energy laser measurement sensor for high peak power pulsed lasers with a diffuser. It has a 17.5mm aperture and can measure from 140mW to 50W and from 60mJ to 200J
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
50A-PF-DIF-18 P/N7Z02738 Laser Measurement Sensor Introduction:
The 50A-PF-DIF-18 is a thermal power/energy laser measurement sensor for high peak power pulsed lasers with a diffuser. It has a 17.5mm aperture and can measure from 140mW to 50W and from 60mJ to 200J. It has a damage threshold of up to 4J/cm2 for ns pulses and covers the spectral range from 0.24 to 2.2μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
50A-PF-DIF-18 P/N7Z02738 Laser Measurement Sensor Drawing:
50A-PF-DIF-18 Drawing
50A-PF-DIF-18 P/N7Z02738 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type PF type + diffuser
Aperture ?17.5mm
Spectral Range 0.24-2.2μm
Power Range 140mW-50W
Energy Range 60mJ-200J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 64 L x 64 W x 33 D (mm)
Max Pulse Energy 200J
Max Average Power Density >10 kW/cm2
Response Time 2 s
Max Energy Density (for <100ns) 4J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 50J/cm2
Max Average Power 50W