5000W-LP2-50 7Z02754 High power water-cooled thermal sensor
Updated:2025-03-13
Views:2083
  • Brand: Ophir
  • Model: 5000W-LP2-50
  • Description: The 5000W-LP2-50 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 20W to 5000W. Its high
Product Details
5000W-LP2-50 High power water-cooled thermal sensor:
The 5000W-LP2-50 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 20W to 5000W. Its high damage threshold LP2 coating covers the spectral range 0.35 - 2.2μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
5000W-LP2-50 Drawing of high power water cooled thermal sensor:
5000W-LP2-50 Drawing
5000W-LP2-50 Specification for high power water cooled thermal sensor:
Absorber Type LP2
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.35-2.2μm
Power Range 20W-5000W
Energy Range N.A.
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?146 W x 47 D (mm)
Max Pulse Energy N.A.
Max Average Power Density 2.5kW/cm2
Response Time 3 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.1J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 130J/cm2
Max Average Power 5000W