30(150)A-HE-DIF-17 P/N7Z02729 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1634
  • Brand: Ophir
  • Model: 30(150)A-HE-DIF-17
  • Description: The 30(150)A-HE-DIF-17 is thermal power/energy laser measurement sensor with diffuser with a high damage threshold for concentrated beam lasers. It has a 17mm aperture and can measure from 50mW to 30W
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
30(150)A-HE-DIF-17 P/N7Z02729 Laser Measurement Sensor Introduction:
The 30(150)A-HE-DIF-17 is thermal power/energy laser measurement sensor with diffuser with a high damage threshold for concentrated beam lasers. It has a 17mm aperture and can measure from 50mW to 30W continuously and to 150W intermittently. It can measure energy from 60mJ to 200J. Its HE absorber with diffuser has a damage threshold of up to 5J/cm2 and with some gaps covers the spectral range from 0.19 to 2.94μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
30(150)A-HE-DIF-17 P/N7Z02729 Laser Measurement Sensor Drawing:
30(150)A-HE-DIF-17 Drawing
30(150)A-HE-DIF-17 P/N7Z02729 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type HE
Aperture ?17mm
Spectral Range 0.19-3μm except 0.625-0.9μm
Power Range 50mW-150W
Energy Range 60mJ-200J
Dimensions 64 L x 64 W x 48 D (mm)
Max Pulse Energy 200J
Max Average Power Density 0.5kW/cm2
Response Time 3.8 s
Max Energy Density (for <100ns) 5J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) N.A
Max Average Power 150W