15K-W-BB-45 7Z02770 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1905
  • Brand: Ophir
  • Model: 15K-W-BB-45
  • Description: The 15K-W-BB-45 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for very high powers with a 45mm aperture. It can measure power from 100W to 15,000W. It has a deflecting cone and annul
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
15K-W-BB-45 7Z02770 Laser Measurement Sensor Description:
The 15K-W-BB-45 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for very high powers with a 45mm aperture. It can measure power from 100W to 15,000W. It has a deflecting cone and annular absorber that withstands high power densities to 10kW/cm2. It covers the spectral range from 0.8 - 2 and 10.6μm. The sensor comes with a standard 5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
15K-W-BB-45 7Z02770 Laser Measurement Sensor Drawing:
15K-W-BB-45 Drawing
15K-W-BB-45 7Z02770 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Beam deflector + broadband absorber
Aperture ?45mm
Spectral Range 0.8-2μm, 10.6μm
Power Range 100W-15,000W
Energy Range N.A.
Backscattered Power ~3.5% without Scatter Shield, ~1% with Scatter Shield
Dimensions ?146 W x 82 D (mm)
Max Pulse Energy N.A.
Max Average Power Density 10kW/cm2
Response Time 3.5 s
Max Energy Density (for <100ns) N.A.
Max Energy Density (for 2ms) N.A.
Max Average Power 15kW