100W-AXL-UAF OEM Thermal Power Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2013
  • Brand:Ophir
  • Model:100W-AXL-UAF
  • Description: The 100W-AXL-UAF is a very fast response (~50ms) OEM thermal power laser measurement sensor with a 26mm aperture. It can measure from 400mW to 100W (water cooled only). It has the spectrally flat broa
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
100W-AXL-UAF OEM Thermal Power Laser Measurement Sensor Description:
The 100W-AXL-UAF is a very fast response (~50ms) OEM thermal power laser measurement sensor with a 26mm aperture. It can measure from 400mW to 100W (water cooled only). It has the spectrally flat broadband coating covering the spectral range from 0.19 to 20μm. It has analog and RS232 output.
100W-AXL-UAF OEM Thermal Power Laser Measurement Sensor Drawing:
100W-AXL-UAF Drawing
100W-AXL-UAF OEM Thermal Power Laser Measurement Sensor Specifications:
Aperture ?26mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 400mW-100W
Energy Range NA
Dimensions 60 L x 60 W x 45 D (mm)
Max Average Power Density 0.4kW/cm2
Response Time 50 ms 0-90%
Max Energy Density(for <100ns) 1.5J/cm2
Max Energy Density(for 2ms) 15J/cm2
Max Average Power 100W water cooled