1000W-BB-34-QUAD 7Z07936 High power water-cooled thermal sensor
Updated:2025-03-13
Views:1959
  • Brand: Ophir
  • Model:1000W-BB-34-QUAD
  • Description: The BeamTrack series 1000W-BB-34-QUAD laser measurement sensor measures laser beam position well as power and energy. It has a 34mm aperture and can measure beam position to 0.5mm accuracy. It measure
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
1000W-BB-34-QUAD High power water-cooled thermal sensor:
The 1000W-BB-34 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 34mm aperture. It can measure power from 5W to 1000W and energy from 300mJ to 300J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 20μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
1000W-BB-34-QUAD Drawing of high power water cooled thermal sensor:
1000W-BB-34-QUAD Drawing
1000W-BB-34-QUAD Specification for high power water cooled thermal sensor:
Absorber Type Broadband
Aperture ?34mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 5W-1000W
Energy Range 500mJ-300J
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?100 W x 35 D (mm)
Max Pulse Energy 300J
Max Average Power Density 7kW/cm2
Response Time 2.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 1000W