SRA30-M2-D1 digital albedometer
Updated:2025-03-13
Views:2077
  • Brand: Hukseflux
  • Model:SRA30-M2-D1
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
SRA30-M2-D1 digital albedometer: Datasheet
Digital Albedometer for the PV industry
SRA30-M2-D1 is the most accurate albedometer available. Its benefits:
  • Heating and ventilation included, complying with IEC 61724-1 Class A PV system requirements
  • Digital outputs: easy implementation & servicing
  • Test certificates for temperature- and directional response are included as required by ISO 9060
  • Re-calibration registers are fully accessible to users
  • Modular; can be calibrated as separate pyranometers
  • Using the SRA30 albedometer is easy
    Heated for high data availability, featuring RVH technology
    Suggested Use
  • PV monitoring with Bifacial solar modules
  • High-accuracy meteorological observations
  • Building physics, roof reflectance studies
  • Extreme climates (tropical / polar)
  • Areas of Application
  • Meteorology / surface energy flux measurement
  • Solar energy / PV system performance monitoring
  • SRA30-M2-D1 digital albedometer Specifications:
    Measurand global solar radiation and reflected solar radiation
    Optional measurand albedo or solar reflectance ,net solar radiation
    SRA30-M2-D1 specifications :
    Included 2 x SR30-M2-D1, 1 x AMF03
    IEC 61724-1 compliance meets Class A and B PV monitoring system requirements
    Calibration uncertainty < 1.2 % (k = 2)
    Heating included
    Ventilation included
    Mounting mounting rod with 15 x 10?3 m diameter
    Rated operating temperature -40 to +80 °C range
    SR30-M2-D1 :
    Included sensors 2 x identical ISO 9060 spectrally flat Class A pyranometer SR30-M2-D1
    Temperature response < ± 0.4 % (-30 to +50 °C)
    Temperature response test and directional response test reports included
    Power consumption < 3 W at 12 VDC
    Standard cable length 5 m (see options)
    Digital output :
    Communication protocol Modbus
    Transmission mode RTU
    Hardware interface 2-wire (half duplex) RS-485
    Rated operating voltage range 8 to 30 VDC