Coherent PowerMax-RS PM150-19C Compact Water-cooled Laser Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1967
  • Brand: Coherent
  • Model: PowerMax-RS PM150-19C
  • Description: This PowerMax-RS PM150-19C sensor is a compact water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W with water, and up to 20W without water for short durations (up to five minutes
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PowerMax-RS PM150-19C Compact Water-cooled Laser Power Sensor Description:
Datasheet User's Manual
This PowerMax-RS PM150-19C sensor is a compact water-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 150W with water, and up to 20W without water for short durations (up to five minutes at a time).
Compact water-cooled thermopile sensor for measuring pulsed & CW lasers between 300 mW and 150W. It can be used to measure 20W without water, intermittently, for up to five minutes. Direct RS232 interface.
Key Features:
300 mW to 150W range
19 mm diameter active area
Spectrally flat broadband coating
0.19 to 11 μm spectral range
Water-cooled
Direct RS232 interface
ISO 17025 accredited
Specification
Cable Type
RS232
Cooling Type
Water, Air (intermittent)
Power Range
300 mW to 150W (water-cooled)
Active Area Diameter
19 mm
Detector Coating
Broadband
Noise Equivalent Power (milliwatts)
1
Maximum Intermittent Power (watts)(<5 minutes)
20, air-cooled
Long-Pulse Joules Range (joules)
1 to 150
Wavelength Range (micrometers)
0.19 to 11 μm
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
6 kW/cm2
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600 (1064 nm, 10 ns)
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)