Coherent PM200F-50 Laser Power Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1839
  • Brand: Coherent
  • Model: PM200F-50
  • Description: This PM200F-50 sensor is a fan-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 200W. A compact external power supply provides the 12 VDC required to power the fan.
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent PM200F-50 Laser Power Sensor Description:
Datasheet
This PM200F-50 sensor is a fan-cooled laser power sensor intended for measuring lasers up to 200W. A compact external power supply provides the 12 VDC required to power the fan.
Key Features:
1W to 200W range
50 mm diameter active area
Spectrally flat broadband coating
0.25 to 11 μm spectral range
Fan-cooled
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
PM DB-25
Cooling Type
Fan
Power Range
1 W to 200W
Active Area Diameter
50 mm
Detector Coating
Broadband
Noise Equivalent Power (milliwatts)
5 mW (w/o fan), 100 mW (with fan)
Maximum Intermittent Power (watts)(<5 minutes)
Long-Pulse Joules Range (joules)
1 to 200
Wavelength Range (micrometers)
0.25 to 11
Maximum Power Density (kilowatts per square centimeter)
Maximum Energy Density (millijoules per square centimeter)
600, 1064 nm, 10 ns
Response Time, Speed-up On, 0% to 95% (seconds)