PCX-7500-38 450A 38V PULSED LASER DIODE DRIVER
Updated:2025-03-13
Views:2089
  • Brand: BNC/DEI
  • Model: PCX-7500-38
  • Description: The PCX-7500 is an air-cooled, high power pulsed current source designed to drive laser diodes, bars, and arrays. The output current can be set from 10 A to 450 A, compliance voltage is 30 V to 38 V.
Product Details
PCX-7500-38 450A 38V PULSED LASER DIODE DRIVER Description:
User's Manual App Notes
Precision Pulse Control
The PCX-7500 is an air-cooled, high power pulsed current source designed to drive laser diodes, bars, and arrays. The output current can be set from 10 A to 450 A, compliance voltage is 30 V to 38 V. The pulse width is adjustable between 4 μs to 5,000 μs, with a frequency of 8 Hz to 10,000 Hz.
Features
Output current from 10 A to 450 A
Output voltage up to 38 V
Advantages
10 A to 450 A output current adjustable following a simple safe operating table.
Applications
The PCX-7500 Series is designed to drive laser diodes, bars and arrays with voltage drops up to 110V and output power up to 1000W.
PCX-7500-38 450A 38V PULSED LASER DIODE DRIVER Specification:
Compliance Voltage 38V
Max Current Amplitude 450A