PCX-7500-24 450A 24V PULSED LASER DIODE DRIVER
Updated:2025-03-13
Views:2313
  • Brand: BNC/DEI
  • Model: PCX-7500-24
  • Description: The PCX-7500 is an air-cooled, high power pulsed current source designed to drive laser diodes, bars, and arrays. The output current can be set from 10 A to 450 A, compliance voltage is 17 V to 24 V.
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
PCX-7500-24 450A 24V PULSED LASER DIODE DRIVER Description:
User's Manual Product Alerts
Precision Pulse Control
The PCX-7500 is an air-cooled, high power pulsed current source designed to drive laser diodes, bars, and arrays. The output current can be set from 10 A to 450 A, compliance voltage is 17 V to 24 V. The pulse width is adjustable between 4 μs to 5,000 μs, with a frequency of 8 Hz to 10,000 Hz.
Ease of Setup and Operation
Complete System Integration
Low Inductance Output Cable
Internal or External Triggering
Features
Output current from 10 A to 450 A
Output voltage up to 24 V
Rise and Fall times less than 15 us
Intuitive color touch screen control.
Shipped with RS-232, USB and Ethernet computer interfaces
Advantages
10 A to 450 A output current adjustable following a simple safe operating table.
Different compliance voltages available depending on the model of the PCX-7500.
Simple to use touch screen operation.
Four system configurations may be stored in internal non-volatile memory.
Complete computer control via RS-232, USB or Ethernet interfaces.
A low impedance strip line output cable is provided.
Current and Voltage monitor BNC connections.
Applications
The PCX-7500 Series is designed to drive laser diodes, bars and arrays with voltage drops up to 110V and output power up to 1000W.
PCX-7500-24 450A 24V PULSED LASER DIODE DRIVER Specification:
Compliance Voltage 24V
Max Current Amplitude 450A