L300W-LP2-50P/N7Z02776 Laser measuring sensor
Updated:2025-03-13
Views:1893
  • Brand: Ophir
  • Model: FL600A-BB-65
  • Description: The L300W-LP2-50 is a water cooled low profile thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 0.5W to 300
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
The L300W-LP2-50 is a water cooled low profile thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 0.5W to 300W and energy from 200mJ to 300J. Its high damage threshold LP2 coating covers the spectral range 0.35 – 2.2 and 10.6μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
L300W-LP2-50P/N7Z02776 Drawing of laser measuring sensor:
L300W-LP2-50P/N7Z02776 Drawing
L300W-LP2-50P/N7Z02776 Laser measuring sensor specification:
Absorber Type LP2
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.35-2.2μm, 10.6μm
Power Range 0.5W-300W
Energy Range 200mJ-300J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 90 L x 90 W x 20 D (mm)
Max Pulse Energy 300J
Max Average Power Density 12kW/cm2
Response Time 2.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.07J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 90J/cm2
Max Average Power 300W