L150C-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2167
  • Brand:Ophir
  • Model:L150C-UAF
  • Description: The L150C-UAF is an OEM thermal power/energy laser sensor with a 50mm aperture. It can measure from 200mW to 20W free standing and 150W when heat sinked. It can measure energy from 80mJ to 100J. It ha
Product Details
L150C-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Description:
The L150C-UAF is an OEM thermal power/energy laser sensor with a 50mm aperture. It can measure from 200mW to 20W free standing and 150W when heat sinked. It can measure energy from 80mJ to 100J. It has the spectrally flat broadband coating covering the spectral range from 0.19 to 20μm. It has analog and RS232 output.
L150C-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Drawing:
L150C-UAF Drawing
L150C-UAF OEM Thermal Power/Energy Laser Sensor Specifications:
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 0.2W-150W
Energy Range 80mJ-100J
Dimensions 80 L x 80 W x 45 D (mm)
Max Average Power Density 12kW/cm2 at 150W
Response Time 2.5 s
Max Energy Density(for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density(for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 150W heat sinked