L1500W-BB-50 7Z02752 High power water-cooled thermal sensor
Updated:2025-03-13
Views:1971
  • Brand: Ophir
  • Model:L1500W-BB-50
  • Description: The L1500W-BB-50 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 50mm aperture. It can measure power from 15W to 1500W and energy from 500mJ to 200J. It has the spectrally flat
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
L1500W-BB-50 High power water-cooled thermal sensor:
The 1000W-LP2-34 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 34mm aperture and can measure power from 5W to 1000W and energy from 400mJ to 300J. Its high damage threshold LP2 coating covers the spectral range 0.35 – 2.2μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
L1500W-BB-50 Drawing of high power water cooled thermal sensor:
L1500W-BB-50 Drawing
L1500W-BB-50 Specification for high power water cooled thermal sensor:
Absorber Type Broadband
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 15W-1500W
Energy Range 500mJ-200J
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?120 W x 36 D (mm)
Max Pulse Energy 200J
Max Average Power Density 4kW/cm2
Response Time 2.7 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 1500W