F50A-BB-18 P/N7Z07121 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1858
  • Brand: Ophir
  • Model: F50A-BB-18
  • Description: The F50A-BB-18 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 17.5mm aperture. It can measure power from 10mW to 50W and energy from 6mJ to 50J. It has the spectr
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
F50A-BB-18 P/N7Z07121 Laser Measurement Sensor Introduction:
The F50A-BB-18 is a general purpose fan cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 17.5mm aperture. It can measure power from 10mW to 50W and energy from 6mJ to 50J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 11μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
F50A-BB-18 P/N7Z07121 Laser Measurement Sensor Drawing:
F50A-BB-18 Drawing
F50A-BB-18 P/N7Z07121 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?17.5mm
Spectral Range 0.19 – 11μm
Power Range 10mW-50W
Energy Range 6mJ-50J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 64 L x 64 W x 78 D (mm)
Max Pulse Energy 50J
Max Average Power Density 17kW/cm2
Response Time 0.8 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 2J/cm2
Max Average Power 50W