Coherent EnergyMax-RS J-50MB-YAG-1535 Energy Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1581
  • Brand: Coherent
  • Model: EnergyMax-RS J-50MB-YAG-1535
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
Coherent EnergyMax-RS J-50MB-YAG-1535 Energy Sensor Description:
Datasheet User's Manual
The J-50MB-YAG-1535 energy sensor can handle higher pulse energy and longer laser pulse lengths than the standard J-50MB-YAG. This sensor is specifically design for high energy and high peak power lasers operating at relatively low repetition rates, such as those based upon Nd:YAG, Ruby, Ho:YAG, and Erbium. The J-50MB-YAG can be used with beams up to 35mm in diameter and can work at 1064 nm, 532 nm, 355 nm, and 266 nm without the need to change diffusers or self-calibrate the sensor.
The EnergyMax-RS J-50MB-YAG-1535 energy sensor is terminated in an RS232 cable that interfaces directly to a PC or industrial controller. Power must be provided via a 5VDC power supply (optional PN 1105557) or via Pin 1. A DB25 model (PN 1151431) is available.
Key Features:
0.266 to 2.1 μm spectral range
35 mm diameter active area
12 mJ to 15J energy range
10 pps repetition rate operation
Direct RS232 interface
ISO 17025 accredited
Specifications
Cable Type
RS232
Active Area Diameter
50 mm