50(150)A-BB-26-PPS P/N7Z07907 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2027
  • Brand: Ophir
  • Model: 50(150)A-BB-26-PPS
  • Description: The BeamTrack series 50(150)A-BB-26-PPS laser measurement sensor measures laser beam size and position well as power and energy. It has a 26mm aperture and can measure beam size to 5% accuracy and pos
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
50(150)A-BB-26-PPS P/N7Z07907 Laser Measurement Sensor Introduction:
The BeamTrack series 50(150)A-BB-26-PPS laser measurement sensor measures laser beam size and position well as power and energy. It has a 26mm aperture and can measure beam size to 5% accuracy and position to 0.1mm accuracy. It measures power from 40mW to 50W continuously and to 150W intermittently.It can measure energy from 20mJ to 100J.The sensor comes with a 1.5m cable that connects it to the electronic box, and another 0.5m cable that connects the box to a Meter or PC interface.
50(150)A-BB-26-PPS P/N7Z07907 Laser Measurement Sensor Drawing:
50(150)A-BB-26-PPS Drawing
50(150)A-BB-26-PPS P/N7Z07907 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type Broadband
Aperture ?26mm
Spectral Range 0.19-11μm
Power Range 40mW-150W
Energy Range 20mJ-100J
Backscattered Power N.A.
Dimensions 64 L x 64 W x 64 D (mm)
Max Pulse Energy 100J
Max Average Power Density 12kW/cm2
Response Time 1.5 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 150W