5000WP-LP2-50 7Z02788 Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:1781
  • Brand: Ophir
  • Model: 5000WP-LP2-50
  • Description: The 5000WP-LP2-50 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 20W to 5000W. Its high
Product Details
5000WP-LP2-50 7Z02788 Laser Measurement Sensor Description:
The 5000WP-LP2-50 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor for high power density and long pulse lasers. It has a 50mm aperture and can measure power from 20W to 5000W. Its high damage threshold LP2 coating covers the spectral range 0.35 - 2.2μm. This sensor is specially designed for noncontaminating water flow. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
5000WP-LP2-50 7Z02788 Laser Measurement Sensor Drawing:
5000WP-LP2-50 Drawing
5000WP-LP2-50 7Z02788 Laser Measurement Sensor Specification:
Absorber Type LP2
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.35-2.2μm
Power Range 20W-5000W
Energy Range N.A.
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?155 W x 52 D (mm)
Max Pulse Energy N.A.
Max Average Power Density 2.5kW/cm2
Response Time 3 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.1J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 130J/cm2
Max Average Power 5000W