5000W-BB-50 High power water-cooled thermal sensor
Updated:2025-03-13
Views:1996
  • Brand: Ophir
  • Model: 5000W-BB-50
  • Description: The 5000W-BB-50 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 50mm aperture. It can measure power from 20W to 5000W. It has the spectrally flat broadband coating and covers th
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
The 5000W-BB-50 is a water cooled thermal power/energy laser measurement sensor with a 50mm aperture. It can measure power from 20W to 5000W. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 20μm. The sensor comes with a standard 1.5 meter cable for connecting to a meter or PC interface.
5000W-BB-50 Drawing of high power water cooled thermal sensor:
5000W-BB-50 Drawing
5000W-BB-50 Specification for high power water cooled thermal sensor:
Absorber Type Broadband
Aperture ?50mm
Spectral Range 0.19-20μm
Power Range 20W-5000W
Energy Range N.A.
Backscattered Power N.A.
Dimensions ?146 W x 47 D (mm)
Max Pulse Energy N.A.
Max Average Power Density 1.7kW/cm2
Response Time 3 s
Max Energy Density (for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density (for 2ms) 10J/cm2
Max Average Power 5000W