20C-BB-12-SH 7Z02602 Thermal Power/Energy Laser Measurement Sensor
Updated:2025-03-13
Views:2202
  • Brand:Ophir
  • Model:20C-BB-12-SH
  • Description: The 20C-BB-12-SH is a compact thermal power/energy laser measurement sensor with dimensions only 38x38x14mm. It has a 12mm aperture and can measure from 10mW to 4W stand alone and to 20W when heat sin
  • Feedback
  • WeChat
    QQ
    Online Service
Product Details
20C-BB-12-SH 7Z02602 Thermal Power/Energy Laser Measurement Sensor Description:
The 20C-BB-12-SH is a compact thermal power/energy laser measurement sensor with dimensions only 38x38x14mm. It has a 12mm aperture and can measure from 10mW to 4W stand alone and to 20W when heat sinked. It can measure energy from 6mJ to 10J. It has the spectrally flat broadband coating and covers the spectral range from 0.19 to 11μm.
20C-BB-12-SH 7Z02602 Thermal Power/Energy Laser Measurement Sensor Drawing:
20C-BB-12-SH Drawing
20C-BB-12-SH 7Z02602 Thermal Power/Energy Laser Measurement Sensor Specifications:
Aperture ?12mm
Spectral Range 0.19-11μm
Power Range 10mW-20W
Energy Range 6mJ-10J
Dimensions 38 L x 38 W x 14 D (mm)
Max Average Power Density 23kW/cm2 at 20W
Response Time 0.8 s
Max Energy Density(for <100ns) 0.3J/cm2
Max Energy Density(for 2ms) 10 J/cm2
Max Average Power 20W heat sinked